• Fazuľa adzuki 500g

Fazuľa adzuki 

Adzuki sú malé podlhovasté fazuľky, tmavočervenej až hnedej farby. V priemere majú asi 5mm a na jednej strane je biela čiarka. Po uvarení dostanú jemnú orechovú chuť. Sú veľmi populárne v ázijskej a hlavne japonskej kuchyni. Pestujú sa predovšetkým v Japonsku, kde sú po sóji najdôležitejšie strukovina.

Fazuľa sú bohaté na kvalitné rastlinné bielkoviny a hlavne tvorí zásobáreň vitamínov a minerálov. Nechýbajú medzi nimi draslík ani vápnik, fosfor, horčík, jód a železo, či kyselina listová, niacín aj provitamín A.

Pred kuchynskou úpravou je nutné fazuľa vopred namočiť. Potom sa zlejú a uvarí v čerstvej vode sa saturejkou, rascou alebo majoránom. Zníži sa tak množstvo oligosacharidov, ktoré bývajú dôvodom nepríjemné plynatosti. Ide totiž o sacharidy pre ľudí nestráviteľné, ktoré sa rozkladajú až v hrubom čreve.

Či už ide o fazuľa biele, hnedé, strakaté či zelenej, všetky sú nafukovacie. Preto sa nehodí do jedálnička ľudí so zažívacími ťažkosťami alebo šetriacimi diétami.

Adzuki majú sladkú, silnú chuť. Lebo majú adzuki fazuľa rovnakú dobu varu ako ryža, sú v Japonsku často varené so sladkou ryžou. Výsledkom je červený pokrm zvaný "Adzuki-Mochi". Sú vhodné na prípravu polievok, nátierok, kaší, nákypov a šalátov. Používajú sa aj v podobe múky do ciest, polievok, koláčov a ryžových pokrmov. Z tejto múky sú vyrábané aj cukríky a marmelády. Zjemnené hrozienkami sa dajú pripraviť ako báječný dezert.

Fazuľa Adzuki sú lepšie stráviteľné ako ostatné strukoviny a majú veľmi pozitívny vplyv na aktivitu obličiek. V Číne, kde je výživa uznávaná v súvislosti s biopolárními zákony prírody, majú adzuki fazuľa veľký význam v súvislosti s "jin a jang" harmóniou. Fazuľa zosilňujú "yangový" charakter výživy.

Vlastnosti
Balenie 500g
Krajina pôvodu Čína/Argentína/Francúzsko

Napísať recenziu

               

Štítky: fazuľa adzuki, fazuľa